Test Pocket Wizard TT5 CE

Sprzęt:
2 x Pocket Wizard TT5 (CE 433 Mhz)
Canon 5d
Canon 50mm 1.4
Canon 580 EX II

Celem niniejszego testu jest sprawdzenie zasięgu nowych wyzwalaczy Pocket Wizard TT5 w wersji Europejskiej. Funkcjonuje ona na innej częstotliwości (433 Mhz) i z inną mocą. Użyłem lampy Canon 580 EX II, która w wersji amerykańskiej TT5 najbardziej skracała zasięg.
Test Pocket Wizard TT5

Do odległości 50 metrów (160 feet) lampa odpala za każdym razem. Co istotne – nie tylko w manualu, ale z TTL oraz High-Speed sync:
Pocket Wizard TT5: 50 m, 160 feet

Od 50-60 metrów zaczynają się problemy. Wyniki na zdjęciu:
Pocket Wizard TT5: 100 m, 320 feet

Zdjęcia z Pocket Wizard TT5 (TTL on, Canon 5d, 17-40mm):
Test shot Pocket Wizard TT5

Test shot with Pocket Wizard TT5

Pocket Wizard TT5

Wnioski po kilku godzinnym testowaniu:
1. Wersja europejska nie ogranicza zasięgu tak bardzo jak amerykańska. Aczkolwiek zasięg nowych TT5 jest o wiele krótszy niż Pocket Wizard Plus II (ok 400m).
2. Zasięg gwarantujący odpalenie lampy z TTL za każdym razem to maksymalnie 50 metrów.

Moim zdaniem nowe TT5 przeznaczone jest głównie dla osób pracujących poza studiem. Obsługa TTL sprawia, że nie trzeba dokonywać prób w celu ustawienia poprawnej mocy. Po prostu robisz zdjęcia i nie martwisz się o prześwietlenie. Jeżeli będziesz chciał wykorzystać lampę bardziej twórczo, to cały czas możesz przełączyć się na „manual”.

Tryb „high speed” to drugi najważniejszy dla mnie atut Pocketów. Nareszcie można wykorzystać czasu krótsze niż 1/200 sekundy. A co za tym idzie korzystać z jasnych obiektywów przy niskiej wartości „f”.

W TT5 brakuje mi tylko jednej funkcji. Synchronizacji z drugą kurtyną migawki. To bardzo przydatne przy niektórych efektach. Jest możliwe, że kolejne wersje sterowników dodadzą tę funkcję.

8 Thoughts on “Test Pocket Wizard TT5 CE

 1. Good review. Thanks.

 2. hej,
  dzięki za ten teścik, bardzo przydatny. za ok miesiąc chyba nabędę ten sam zestaw co Ty od tego samego sprzedacy na e-bay, więc przed tym pozwole sobie odezwać sie do Ciebie z 2-3 pytaniami ok? Pozdrawiam serdecznie

 3. Dominik on 15 września 2009 at 20:29 said:

  Ok wal śmiało 🙂

 4. hej,
  a jak jest z zasięgiem w manualu?

 5. Tego nie sprawdzałem. Podejrzewam, że będzie większy, ponieważ odnoszę wrażenie, że przy odległości granicznej problemem było głównie dostarczenie informacji o TTL, a nie w ogóle o wyzwoleniu migawki.

 6. Fantastic blog! Do you have any hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m totally confused .. Any recommendations? Bless you!

 7. This really answered my downside, thanks! King regards Thelen

 8. Czy tt5 dzialają tylko z lampami ex na krótszych czasach czy ze wszystystkimi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.